Cast Folyo Baskı


ARAÇ GİYDİRMEDE KULLANILAN FOLYO ÇEŞİTLERİ
 
Bu konu Araç Giydirme ( Araç Kaplama ) konusunun temel taşını oluşturmaktadır. Bu sebepten üzerinde fazla konuşacağız. Araç Giydirme ( Araç Kaplama ) işlemini yapacak firmaların yada aracına reklam giydirmesi yapacak firmaların bu konuyu dikkatlice takip etmelerini İmran Reklam olarak öneririz.
 
1. CAST FOLYO
 
Araç Kaplama ( Araç üstü reklam ) işleminde tartışmasız tercih edilmesi gereken tek üründür. Bu ürünün özelliği çok ince ve çok esnek olmasıdır. Folyolar zaten ince ve esnektir diyeceksiz evet haklısınız, ancak bu malzemenin diğerlerinden farkı ince olduğu için çabuk hırtılmaması yada deforme olmaması ve esneterek yapıştırdığımız yüzeyden daha sonra kalkmamasıdır. Eğer reklam giydirmesi için düşündüğünüz araç kanallı ise Cast malzemeye baskı yapmak zorundasınız aksi halde her folyo ince ve esnektir ama bu yüzeylere ısı ile yapışan folyo gece hava sıcaklığının düştüğü anda yada gündüz sıcaklık arttığı zaman, ısı ile yapıştırdığınız yüzeylerin hepsinin kalktığını göreceksiniz. Malesef ki bu gibi uygulamalarla sıklıkla karşılaşıyoruz. Müşterilerimizin bilinçlenmesi için bu gibi faydalı bilgileri İmran Reklam ailesi olarak yazmayı , sizleri bilgilendirmeyi amaç edindik ve bu bilgiler her daim güncelliğini koruyacak şekilde revize edilecektir. Cast Folyo ile birlikte Cast Laminasyonda kullanmak şarttır ancak bu maliyetleri etkilediğinden ötürü bazı firmalar tarafından tercih edilmiyor. Cast Folyonun müşteri tarafından fark edilebilmesindeki en kolay yol, Folyonun yapışkanlı yüzeyinin Gri olmasıdır. Düz yüzey folyolarında yapışkanlı yüzeyler genelde beyazdır. Ancak düz yüzey folyolarında da bazı markalarda Oracal, Mactac, Noname ( uzakdoğu ürünleri ) arkası gri folyolar üretilebiliyor, bu düz yüzey folyonun kullanım alanı ise zemini beyaz olmayan, renkli, lekeli alanların kapatılması amaçlı kullanılır. İstanbulda bulunan elektrik direklerinin üzerindeki reklam tabelaları kiralandıklarından dolayı sürekli değiştirilir. Zeminde bulunan folyo sökülmez üzerine direk yapıştırılır. Bu yapıştırma işlemi arkası beyaz folyo ile yapılırsa altta bulunan eski reklam belli belirsiz görünecektir. Buda müşteriniz tarafından istenecek bir reklam uygulaması olmayacaktır. Eğer Araç Giydirme ( Araç Kaplama ) yapacaksanız ve aracınız kanallı ise muhakkak Cast Folyo ve Cast Laminasyon kullanmalısınız.
 
2. YARI CAST FOLYO
 
Araç Giydirme ( Araç üstü reklam ) Araç Kaplama için kullanılacak malzemelerin içinde, sektörde Yarı Cast olarak bilinen malzemelerde vardır. Bu malzemeler aslında uzun ömürlü (5-7yıllık) malzemelerdir. Uzun ömürlü düz yüzey malzemesi olduğundan dolayı ismi Yarı Cast olarak belirlenmiş. Bu malzeme Araç Giydirme, Kaplama ( Araç üstü reklam )de kanalların olduğu bölgelerde kullanılamaz. Ancak bombeli yüzeylerin olduğu araçlarda kullanılır. Kanallı yüzeylerde bu malzeme tercih edilmemesi doğru olanıdır. Bu malzemeyi kanallı yüzeylerde kullanırsak kısa bir süre sonra hava değişiminden dolayı oluşacak genleşme ve daralma sonucunda kanallardan kalkma yapacaktır. Bu malzeme üzerinde kullanılacak Laminasyonunda aynı özellikleri taşıyan malzeme olması gerekmektedir. Aksi halde Cast Folyo ve Cast Laminasyon da anlattığımız sıkıntılar burada da yaşanacaktır. Yarı Cast Folyoları Araç Giydirme ( Araç üstü reklam )Araç Kaplama işleminde düz yüzeylerde kullanmak çok doğru bir uygulama olacaktır ancak Yarı Cast Folyonun maliyeti düz yüzey lerde kullanılan folyolardan çok daha yüksek olduğundan üretim maliyetiniz artacaktır.
 
3. DÜZ YÜZEY FOLYOSU
 
Araç Kaplama ( Araç üstü reklam )de kullanılacak olan düz yüzey folyosu, araç yüzeyinin dümdüz olması durumunda tercih edilebilir. Bu tip araçlar genelde, Kamyonet Kasaları, Tırların Dorseleridir. Bu yüzeylere uygulama yapıldığında yüzeyin normalden daha fazla temiz olması gerekmektedir. Bu malzemenin yapışkan kuvveti Cast Folyolara istinaden çok daha zayıf ve özelliksizdir. Dorsenin ve Kasaların kenarları ve köşeleri İspirto ile güzelce temizlenmeli eğer var ise silikonların kazınması gerekmektedir. Araç Giydirme, Kaplama ( Araç üstü reklam ) işlemi yapılırken folyoyu yüzeye, yukarıdan başlayarak yapıştırmalısınız. Montaja başlayacığınız yer ise aracın arka kısmıdır. Arka kısımdan montaja başlamanızın faydası ikinci parçayı yapıştırdığınızda bindirme payından içeriye rüzgarın girmemesidir. Araç Giydirme ( Araç üstü reklam ) Araç Kaplama Montajına aracın ön kısmından başlayıp devam ederseniz bindirme paylarından rüzgar