Afiş Baskı


AFİŞ BASKI NEDİR?
Aslında poster olarakta adlandırmak mümkündür. Çünkü kullanım amaçları hemen hemen ayıdır. Ürünlerin ve hizmetlerin tanıtımında yenilik duyuru ve ilanların hızlı bir şekilde anlatılması için kullanılan bir baskı türüdür. Afişlerde uygulanan metin ve yazılar okunmaktan çok fark edilmek üzere tasarlanmaktadır. Kolay fark edilen iletmek istediği mesajını kısa ve net olarak sunan yoğun olarak görsellerin kullanıldığı reklam ürünleridir. Afiş baskı malzeme metraj ve adedi yüksek ise, Ofset baskı yaptırmak daha avantajlı oluyorken, az sayıda yapılacak olan afiş baskısını Dijital Baskı yaptırmak daha avantajlı olmaktadır.
 
AFİŞ BASKI NEREDE KULLANILIR?
Afişler TV, radyo ve basın ilanlarında yoğun olarak kullanılan reklam ürünleridir.
 
AFİŞ BASKI ÇEŞİTLERİ (TÜRLERİ) NELERDİR?
Reklam afişleri, Sosyal afişler ve Kültürel afişler olarak üç çeşittir. Reklam afişleri, genelde bir ürün ve hizmeti pazarlamak amaçlıdır. Sosyal afişler, bilgi vermek ve halkı aydınlatmak amaçlıdır. Kültürel afişler, tiyatro, sinema, seminer gibi etkinlikleri tanıtma ve duyurma amaçlı afişlerdir. Dış mekan ve iç mekan olarak ta ayıra biliriz.
 
AFİŞ BASKI NASIL YAPILIR?
Grafik tasarımında Yazılar az, büyük puntlarla, renkli, okunaklı olmalı. Daha çok Görsel kullanılmalı. Verilmek istenen mesaj net ve anlaşılır olmalı 4 ila 6 metreden net bir şekilde seçilir olmalıdır.  Grafik tasarımı tamamlanmış olan ürün baskı makinasına gönderilir. Kullanılacak alana ve konuma göre seçilecek  malzeme dijital baskı makinalarına yerleştirilir ve baskısı yapılır.  Yüksek kalitedeki imajlar yüksek çözünürlüklü makinalarda basılır Yakın mesafeden bakıldığında hatasız ve fotoğraf kalitesinde olduğu net görülebilir.
 
AFİŞ BASKIDA NE TÜR MÜREKKEP KULLANILIR?
İç mekan ve Dış mekan olarak ayırdığımız afiş baskının. İç mekan olanı için Organik denile bilecek su bazlı boyalar. Dış mekan da kullanılacak ise genelde solvent özlü boyalar kullanılmaktadır.
 
AFİŞ BASKIDA NE TÜR MALZEME KULLANILIR?
İç mekan afişlerde Kağıt Dış mekan afişlerde Branda, Bez,  Vinil  gibi malzemeler kullanılmaktadır.
 
AFİŞ BASKI NASIL KORUNUR?
İç mekan afişlerde Kağıt Dış mekan afişlerde Branda, Bez,  Vinil  gibi dayanıklı malzemelerin tercih edilmesinin sebebi tamamen hava şartlarındandır. Bu malzemelere ve kullanıldıkları alana dikkat edildikten sonra afiş baskıyı korumaya çokta gerek yoktur çünkü afiş baskılar zaten geçici reklam ürünleridirler.
 
AFİŞ BASKI DIŞ MEKANDA KULLANILIRMI?
Dış mekanda kullanılan afişlerde hava şartlarına dayanımlı baskı malzemeleri olan Branda, Bez, Vinil gibi malzemelere basılır ise sorun olmaz kullanıla bilir.